Aktuality |
Med - účinky a skladování
17.3.2014
Med je bezesporu nejznámějším včelím produktem a na rozdíl od včelího pylu a trubčích plodů ho znají opravdu všichni.
Na vzniku medu se podílejí včelí dělnice, jež sbírají nektar z květů a medovici ze stromů. Šťávu transportují ve svých váčcích do úlů, kde med vyvrhnou do plátů. Jiné dělnice jej polykají a znovu vyvrhují. Pomocí výměšků jejich hltanových žláz – enzymem invertázou – dochází ke štěpení sacharózy na jednoduché cukry (glukózu a fruktózu).
Med je přesycený roztok cukrů, jenž časem krystalizuje. Čím více med obsahuje fruktózy, tím krystalizuje pomaleji. Čím je v medu více glukózy, tím krystalizuje rychleji. Ideální obsah vody je 16-18%.
Barva medu je odvislá na původu, stáří a způsobu skladování – od bělavých tónů, přes žlutou, zlatavou, oranžovou až po hnědou.
Konzumace medu
Med můžeme přijímat vnitřně jako potravu, tak i povrchově např. v mastech či jiných kosmetických přípravcích.
Pro naše užívají je nejvhodnější med „domácí“ tj. z českých zemí. Domácí med obsahuje pyly z rostlin nám blízkým a je bez antibiotik a sulfonamidů, které jsou u nás zakázány. Na takovýto med se vyskytují alergie velmi zřídka a to jen u velmi senzitivních jedinců.
Med se v těle vstřebává velmi rychle a téměř stoprocentně.
Účinky medu na člověka
celkově posiluje organizmus
fixuje vápník v kostech
med je baktericidní
normalizuje funkci ledvin a podporuje činnost jater a srdce
reguluje srdeční arytmie
posiluje imunitu i psychiku
rychle dodává sílu a povzbuzení
snižuje sekreci žaludečních šťáv
uklidňuje nervovou soustavu
má antioxidační účinek – eliminuje činnost volných radikálů
pokožku zvláčňuje, vyživuje, prokrvuje a hydratuje
dezinfikuje rány
zlepšuje kvalitu spánku
zvyšuje hladinu hemoglobinu
zlepšuje trávení a peristaltiku střev
Díky výše jmenovaným vlivům přinese med zlepšení stavu u jedinců trpících např. anémií, bércovými vředy, migrénou, aknózní pletí, hepatitidou, hypertenzí, nespavostí, podrážděností, jaterními problémy, plynatostí, záněty trávicího ústrojí či žlučníku.
Skladování medu
Med skladujeme v dokonale čistých skleněných nádobách s uzávěrem. Sklenice s medem ukládáme v suchých a temných místnostech. Poločas snížení enzymatické aktivity medu během skladování při 20 oC je 4 roky.
V případě krystalizace je možné med přivést do tekutého stavu ve vodní lázni ohřáté na 60 oC. Při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám a světlu med rychle ztrácí svou enzymatickou aktivitu a další citlivé látky.
Zmražení medu neškodí.
Při ukládání medu musíme mít na paměti, že med přijímá vlhkost a pachy z okolí.
Med vytváří kyselou reakci, díky níž v medu většina bakterií nepřežívá.
Zahradnický kalendář - úvod a obsah17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení. |
|
Použití medu při hojení ran a nachlazení18.3.2014
Med vytváří vhodné prostředí při hojení ran. Zmínky o jeho využití při léčbě ran nalezneme již ve Starém Římě. Antibakteriální účinky jsou známé více než 100 let. V současnosti byl prokázán i baktericidní a bakteriostatický efekt pro více než 60 bakterií a nemalé antimykotické účinky. |
|
Éterické oleje16.10.2013
Nastal čas chladných a pochmurných dní... kdy jindy povzbudit tělo i mysl blahodárnou koupelí či uvolňujícím pobytem v sauně.
|
|
Přírodní opalovací oleje21.7.2015
Návod jak si doma namíchat opalovací olej bez přídavku chemie pouze z čistých rostlinných olejů.
|
|
Proč dokážou bylinky léčit, aneb v čem je to kouzlo26.3.2015
Naší předkové věřili v nadpřirozené síly, které dodávají bylinám léčebné a magické účinky. Součastná věda svými chemickými rozbory objevila řadu aktivních látek a jsou to právě ony a jejich vzájemné kombinace, které činí to „kouzlo uzdravení a pomoci“.
|
|
Druhy medu26.3.2014
Umíte se vyznat v medech? |
|
Med - účinky a skladování17.3.2014
Med je bezesporu nejznámějším včelím produktem a na rozdíl od včelího pylu a trubčích plodů ho znají opravdu všichni. |