Aktuality |
Bylinková zahrádka na terasu či balkon
27.3.2015
Samozřejmě, že bylinky můžete vysadit na zahradu do záhonů, anebo do květináčů na kuchyňské okno, ale je tu ještě jedna možnost. Máte-li terasu či velký balkon udělejte si zahrádku v truhlících či jiných velkých nádobách.
Bylinky vysázené v různých nádobách jako jsou např. koše, mísy, keramické vázy, necky atd. atd. budou nejenom hezké a zdravé, ale jsou i ideálním řešením pro malé zahrady či terasy.
Nezvyklé nádoby osázené bylinkami navodí atmosféru slunného jihu a už jen pohled na ně bude léčivý pro oko i duši.
Téměř všechny bylinky díky jejich nenáročnosti lze pěstovat v rozličných nádobách. Jediným limitujícím omezením je materiál nádoby – nesmí být kovová!
Vzniklé bylinkové aranžmá doplňte ulitami, kamínky, sukulenty a dobrý výsledek je zaručen. Nebojte se kombinovat nádoby velké, malé, vysoké vázy, nízké koše… fantazii se meze nekladou a půdy bývají neobyčejným zdrojem pokladů.
Jak má tedy vypadat správná nádoba na pěstování bylinek?
Nesmí být kovová.
Nesmí obsahovat zbytky škodlivin.
Musí mít odtokovou dírku a čím je nádoba větší, tím více dírek by měla mít.
Nesmí obsahovat zbytky škodlivin.
Musí mít odtokovou dírku a čím je nádoba větší, tím více dírek by měla mít.
Ať je již nádoba jakákoliv, na dně musíme vyskládat drenážní vrstvu. Drenážní dírky překryjeme střepy z rozbitých květináčů a na ně vysypeme cca 2 cm vysokou vrstvu směsi štěrku a písku. Tímto zaručíme, dobrý odtok přebytečné vody a zabráníme hnití kořenového systému v přemokřeném substrátu. Většina bylinek má svůj domov ve Středomoří a milují teplo, sucho a písčitou půdu.
Máte-li možnost výběru z více nádob, vždy vyberte tu větší. Počítejte s tím, že trvalky se rozrostou a mohl by jim prostor brzy chybět. Toto pravidlo platí hlavně pro vysoké a rozložité rostliny (levanduli, šalvěj či rozmarýn), rostliny s mohutným kořenovým systémem (libeček) či plazivé rostliny (meduňka, máta, estragon). Tyto rostliny rostou rychle a bude-li se jim u vás dařit, za chvíli určitě pocítí nedostatek prostoru.
Čím je truhlík větší, tím lépe. Do metrového truhlíku vysadíte cca 6-8 rostlin, podle zvoleného druhu.
Substráty a zeminy
Bylinky jsou všeobecně nenáročné na zeminu a množství živin. Postačí jim běžně prodávaná kompostovaná zemina. Máme-li tu možnost, můžeme smíchat trochu čerstvého kompostu s mulčovací borkou a pískem. Maximálně můžete substrát obohatit o hnojivo postupně uvolňující živiny do půdy – např. kostní moučku. Více než hnojení trvalkám prospěje každoroční přesazení do větší nádoby.
Začnou-li rostlinám žloutnout listy, dochází s největší pravděpodobností k podvýživě a nastal pravý čas k přesazení do čerstvé zeminy.
Zálivka
Pro vodu u Středomořských bylinek platí pravidlo „méně je více“, tudíž zalíváme, až když je zemina suchá. Pokud je naopak zemina více vlhká, vynecháte zálivku i na několik dní, než opět půda neproschne.
Středoevropské bylinky (např. kopr) potřebují zálivky více, ale ani jim přemokření nesvědčí.
K zálivce používáme odstátou (přes noc) vodu.
Stanoviště pro bylinky
Můžete-li volit umístění podle světové strany, jednoznačně volte východ nebo západ. Dostatek světla a tepla vyhovuje např. bazalce, tymiánu, saturejce či šalvěji. Méně náročná na světlo je levandule, meduňka, máta či pažitka.
Jižní stanoviště nejvíce ocení saturejka, rozmarýn, dobromysl či tymián.
Na severu se bylinkám bude dařit nejhůře, s nedostatkem světla se nejlépe vypořádá medvědí česnek, máta či petržel.
Tajným trikem je umístění rostlin u zdí. Bylinky jsou chráněny před větrem a vyhřáté zdi dlouho sálají blahodárné teplo.
Výsev a péče
Bylinky jsou opravdu nenáročné na péči, nejdůležitější je pro ně správná zálivka a dobré stanoviště. Podrobný přehled které bylinky vysévat, a které raději předpěstované koupit, přineseme příště.
Přezimování
S příchodem zimy je ideální přemístit osazené nádoby do místností, kde se bude teplota během zimy pohybovat kolem 7 stupňů Celsia. Před přemístěním na zimní stanoviště bylinky seřízneme o 2/3 výšky. Nemocné bylinky zlikvidujte. Ani během zimy nezapomínejte na občasnou zálivku
Odolné bylinky mohou přezimovat i venku. Ale ani ty neodmítnou nadkrytí a přemístění na „teplejší“ a chráněnější místo. Je-li to možné, omotejte nádoby např. novinovým papírem či pytlovinou, aby se zvýšila ochrana kořenů proti promrznutí. Čím je nádoby menší, tím snadněji promrzá.
Bylinky - Obsah aneb na co se můžete těšit23.3.2015
Nový zahradnický rok je před námi a je na čase vybrat téma, kterému se budeme věnovat. BYLINKY
|
|
Proč dokážou bylinky léčit, aneb v čem je to kouzlo26.3.2015
Naší předkové věřili v nadpřirozené síly, které dodávají bylinám léčebné a magické účinky. Součastná věda svými chemickými rozbory objevila řadu aktivních látek a jsou to právě ony a jejich vzájemné kombinace, které činí to „kouzlo uzdravení a pomoci“.
|
|
Zásady pěstování bylinek za oknem v bytě7.4.2015
Bydlíte-li v bytě, anebo v domě bez zahrady, mate jedinou možnost kam umístit bylinky a to na parapet za okno.
|
|
Bylinková zahrádka na terasu či balkon27.3.2015
Samozřejmě, že bylinky můžete vysadit na zahradu do záhonů, anebo do květináčů na kuchyňské okno, ale je tu ještě jedna možnost. Máte-li terasu či velký balkon udělejte si zahrádku v truhlících či jiných velkých nádobách.
|
|
Jak pěstovat bylinky11.5.2015
Půda, umístění, zálivka, přezimování, hnojení a škůdci.
|
|
Vyvýšený záhon z kompostéru5.5.2015
Jednoduchý návod jak skládací kompostér přestavět na vyvýšený záhon.
|