Aktuality |
Zásady pěstování bylinek za oknem v bytě
7.4.2015
Bydlíte-li v bytě, anebo v domě bez zahrady, mate jedinou možnost kam umístit bylinky a to na parapet za okno.
Pokojové pěstování bylinek je sice složitější, ale naopak to bylinky do talíře budou mít nejblíže. K vybudování bylinkového koutku vám postačí velké světlé okno a pár květináčů.
Velké léčivky např. libeček, fenykl či pelyněk by vám brzy zarostly celé okno, ale je i mnoho drobných bylinek vyšlechtěných do rozměrů takřka bonsajových.
Základní zásada při pěstování bylinek na okenním parapetu zní:
Světlo, teplo, ale žádný průvan.
Všeobecně platí všechna pravidla z kapitoly
Bylinková zahrádka na terasu či balkon
Zajistěte bylinkám pokud možno co nejvíce světla. Opatrní však buďte u oken na jižní stranu. Zde je vhodné umístit bylinky jen v zimním období a pokud možno při intenzivním poledním slunci mírně přistínit. Okenní skla fungují jako lupa a mnohonásobně zvýší intenzitu slunečního světla/tepla.
Máte-li možnost volby, tak ideálním místem pro umístění bylinkové zahrádky jsou východní a západní okna. A aby to nebylo ještě tak jednoduché, neměla by se razantně střídat teplota. To znamená, vypnout radiátor a nevětrat. Pod pojmem nevětrat je míněno zamezení působení průvanu. Naopak „okysličování“ u otevřeného okna za bezvětří a při letních teplotách udělá bylinkám moc dobře. Při plánování počtu bylinek na okenní parapet, počítejte s mírnými rozestupy. Bylinky si nebudou stínit, budou moci „lépe dýchat“ a snáze se jim poroste.
Při pěstování bylinek v bytě se výběr nádob většinou podřizuje stylu zařízení domácnosti. Důležité je zohlednit šířku parapetu a vyhnout se kovovým nádobám.
Nejpodstatnější na květináči není jeho design či materiál, ale kvalitně provedená drenážní vrstva. Tj. dostatečné množství otvorů nadkryjeme keramickými střepy a zasypeme cca do výše 2 cm štěrkopískovou směsi. Až na takto vystavěnou drenážní vrstvu nasypeme zeminu. Výborný nápad je umístit na dno misky vrstvu keramzitu a až na toto „lože“ položit květináč. Přebytečná voda odteče do misky a keramzit ji zadrží „pod květináčem“, tímto malým trikem zamezíte přemokření substrátu a následnému zahnívání kořenů.
Pokud koupíte zeminu či substrát v běžném obchodě, bude obsahovat více živin, než většina bylin potřebuje. Substrát zeslabíte přidáním písku či drobného štěrku.
Zalívejte raději méně než více. Krátkodobé sucho je pro bylinky menší nebezpečí než přemokření. Četnost zálivky je odvislá od teploty a vlhkosti vzduchu. Nejlepší pro zjištění zda zalívat či ne je prstová metoda. Je-li zemina na povrchu suchá, zalívejte. Není-li, odložte zálivku na další dny. Velkolisté bylinky jako např. šalvěj či bazalka nepohrdnou občasným rosením,
Všechny bylinky jsou „k svědku“ tudíž na ně nepatří nikdy žádná chemie!!!!
Jednoleté bylinky nevyžadují přihnojování žádné. Ve výjimečných případech, kdy po sklizni slabě dorůstají, anebo jim žloutnou listy, lze do zálivky přidat pár kapek hnojiva.
Vytrvalé rostliny každoročně přesaďte do větší nádoby s novou zeminou a to by jim mělo zajistit dostatečný přísun živin pro následující rok. Během zimy nikdy rostliny nepřihnojujte.
Bylinky rostoucí za oknem jsou menší a jemnější než ty zahradní ošlehané větrem. Při zastřihávání (sklizni) nikdy neodstřihávejte hlavní výhony. Nejprve odstřihávejte staré a překážející výhony.
Bylinky pěstované v bytě jsou mnohem náchylnější k chorobám a napadnutím škůdci než ty venkovní. Mšice a molice se množí hlavně v přemokřeném substrátu. Naopak třásněnky v suchém prostředí. Je-li rostlina napadena, nikdy nesahejte po chemických přípravcích, obvykle postačí důkladné osprchování vlažnou vodou.
Bylinky v květináči do bytu, na balkon nebo terasu12.5.2015
Přehledná tabulka bylinek, které lze pěstovat v bytě, na balkoně a nebo terase domu.
|
|
Zelené hnojivo z bylin a permakultura12.5.2015
Bylinky pomáhají nejenom lidem, ale i rostlinám. Můžeme si vypěstovat vlastní zelené hnojivo, anebo jen zasadit ty správné bylinkové sousedy vedle naší oblíbené zeleniny.
|
|
Bylinky - Obsah aneb na co se můžete těšit23.3.2015
Nový zahradnický rok je před námi a je na čase vybrat téma, kterému se budeme věnovat. BYLINKY
|
|
Proč dokážou bylinky léčit, aneb v čem je to kouzlo26.3.2015
Naší předkové věřili v nadpřirozené síly, které dodávají bylinám léčebné a magické účinky. Součastná věda svými chemickými rozbory objevila řadu aktivních látek a jsou to právě ony a jejich vzájemné kombinace, které činí to „kouzlo uzdravení a pomoci“.
|
|
Bylinková zahrádka na terasu či balkon27.3.2015
Samozřejmě, že bylinky můžete vysadit na zahradu do záhonů, anebo do květináčů na kuchyňské okno, ale je tu ještě jedna možnost. Máte-li terasu či velký balkon udělejte si zahrádku v truhlících či jiných velkých nádobách.
|
|
Jak pěstovat bylinky11.5.2015
Půda, umístění, zálivka, přezimování, hnojení a škůdci.
|
|
Vyvýšený záhon z kompostéru5.5.2015
Jednoduchý návod jak skládací kompostér přestavět na vyvýšený záhon.
|