Aktuality |
Žebřiňák
V minulosti nebylo selského stavení, před kterým by nestál povoz nebo žebřiňák. Koláři zabívající se jejich výrobou byli váženými řemeslníky a jejich um byl nepostradatelný pro všechny sedláky a formany. K výrobě vozů a dalších výrobků používali koláři houževnaté dřevo, zejména jasanové, jilmové, javorové. Jako „vazového“ dřeva uplatnili břízu. Tam, kde nepotřebovali houževnaté dřevo využívali bukové, dále velmi tvrdé a husté habrové a dubové. Na korby kočárů a části, které nepotřebují houževnatosti a nejsou vydány značnému namáhání, užívali topolové, smrkové i jedlové dřevo. Důležité bylo, aby bylo zcela bez kazu, pevné a houževnaté. O ohýbání dřeva, výrobě loukoťových kol a dalších úkonech se dočtete v článku Kolářství na webu www.srubyservis.cz, kde mimo jiné vzniká "encyklopedie" o starých řemeslech jako jsou např. bednářství nebo tesařství.
Vzhledem k tomu, že povozy sloužily k tvrdé práci ať již v zemědělství nebo jako dopravní prostředek pro převoz výrobků řemeslníků, mnoho se jich nedochovalo. Pár posledních historických kouskou se nachází ve skanzenech např. ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm nebo na Veselém kopci.
Vlastníte-li starou chalupu nebo selskou usedlost a toužíte-li ozvláštnit zákoutí zahrady nevšedním dřevěným doplňkem, nabízíme Vám možnost objednat zmenšenou repliku dobových žebřiňáků.
E-shop okamžitá možnost nákupu |