Aktuality

Jak zničit krtka aneb nech krtka žít

Jak zničit krtka aneb nech krtka žít

16.2.2012
Dráždí Vás pohled na zahradu posetou krtinci...
Přečtěte si, co je vlastně zač ten krtek bez kalhotek a jak na něj nejlépe vyzrát.

Krtek obývá celou Evropu a je nekorunovaným vládcem jejího podzemí.

Je mistrem v hrabání dlouhých tunelů, jež se rozprostírají pod listnatými lesy, pastvinami, poli a zahradami. Nevyhovuje mu písčitá půda, protože v ní se tunely zasypávají :-) Zato v hlinité a jílovité vytváří hustou síť tunelů, jejiž jednotlivé chodby dosahují délky až 150 m.

Většina tunelů vede blízko pod povrchem a poskytuje hojný zdroj obživy. V zimě, když půda promrzá, sestupují krtci do hlubších pater svých podzemních labyrintů. Soustavu chodeb obývá krtek po celý svůj život a mnohdy ji „dědí“ jeho potomci. V síti tunelů se nacházejí větší kulovité komůrky, sloužící jako odpočívárny, spíže a „dětské pokoje“. Krtčí hnízdo se nachází nejméně v půlmetrové hloubce a je do měkka vystláno suchými rostlinami.
Krom písčité a kamenité půdy krtků také „nevoní“ půdy podmáčené. To pak buduji tzv. krtčí hrady, což jsou krtiny vyšší než jeden metr se spletitou sítí chodeb a hnízdní komůrkou.

Zajímavé je, že lze rozlišit, kterou chodbu budoval samec a kterou samička.
Samci se vyžívají v budování dlouhých rovných chodeb a samičky budují nepravidelnou klikatější síť.

Krtek měří 11-15 cm plus 3 cm ocásek. Váží okolo 100 g. past na krtka, odpusovač krtků, krteček, zničit krtka
Srst mají černou jako uhel, ale vzácně se vyskytují i albíni. Při jejich náročné „důlní činnosti“ se chloupky rychle opotřebovávají, proto krtci línají až 4x do roka.
Oči mají malé a ukryté v záhybech kožešiny, ušní boltce nemají vůbec, aby jim při norování nezavazely. Zvukovod chrání kožní záhyb.
Přední končetiny má, jak tvarem, tak i umístěním, přizpůsobeny k hrabání. Na zemi se pohybuje poněkud neohrabaným způsobem, ale přesto velmi rychle. Velmi dobře plave a potok ani řeka pro něj nejsou překážkou.

Průměrný krtek se dožívá cca 2,5 let.

V podzemí není den ani noc. Krtkův režim je čtyřhodinový opakující se cyklus, kdy odpočinek střídá hledání potravy.
Krtek se živí bezobratlými živočichy (červi, larvy a žížaly), kteří popadali do jeho tunelů.
Na zimu si krtek shromažďuje zásoby ve vyhloubených komůrkách. Potravu skladuje živou, aby se mu nezkazila, ovšem žížalám a larvám zkušeným kousnutím do hlavové části způsobí ochrnutí, takže se „zásoby“ nerozutečou. Jeho „skladové zásoby“ čítají i několik stovek žížal. Krtek je díky svému rychlému metabolismu velký jedlík.
Příroda je všemocná, což dokazuje fakt, že pokud krtek do jara všechny žížaly nespořádá, jejich nervové centrum zregeneruje a ony si odlezou po svém.

Krtci jsou samotáři. Každý si brání území o rozloze 300 až 3000 m2.

Časně z jara se krtci vydají za samičkami a nezřídka kdy urazí až 10 km štreku. Slepá a holá mláďata se obvykle rodí koncem dubna. Samička je měsíc březí a měsíc kojí.

Krtek se stává kořistí pro predátory pouze nad zemí. Ve svém podzemí je naprosto v bezpečí.

past na krtka, odpusovač krtků, krteček, zničit krtkaProč krtci milují právě Vaši zahradu?

Láká je čerstvě obdělaná půda, ve které jim norování jde tak pěkně od ruky. Při své činnosti poškozují kořínky mladých rostlin. Ty dospělé rostliny už norování nepoškodí, ba naopak tunely proudí vzduch a rostlinám se lépe daří. Poškozených rostlin je však minimálně. Zahrádkáře spíše trápí nevzhledné krtince na jejich jinak „dokonalé“ zahradě“.

Pokud jsou krtince na místě, kde oku tolik nevadí, je nejlepší se s nimi smířit. Pokud je zlikvidujeme a zamezíme tak přístup vzduchu do chodeb, krtek rychle přispěchá a nelení si udělat krtincový otvor nový a většinou na místě pro nás o dost „blbějším“.

Naopak krtince na opravdu nežádoucích místech, např. uprostřed anglického trávní, je možné rozhrabat a půdu nejvyšší kvality využít na záhonech či do květináčů. Až se přesvědčíte, o jak úrodnou půdu se jedná, budete krtince sami s očekáváním vyhlížet.

Pokud jsme Vás stále nepřesvědčili, že krtek (nejen ten v kalhotkách) je príma tvor, zkuste je vypudit o zahradu dále elektroakustickým odpuzovačem krtků a hlodavců. Ideální je model se solárním pohonem, kde se nemusíte starat o baterie. Bodec odpuzovače zapíchněte přímo do krtčí chodby, jen tak se bude zvuk podzemím dobře šířit.

Nechcete-li hned investovat do elektroakustického odpuzovače, zkuste si doma vyrobit svůj vlastní model. Z láhve (např. od piva) odstraňte dno, které vsunete do nory a otvor ponechte vyčnívat. Vítr na něj bude hrát, což krtci zrovna nemilují a v nejlepším případě se odstěhují.
 

 

Produkty o kterých se mluví Podobné články
Jak zničit krtka aneb nech krtka žít

Zahradnický kalendář - úvod a obsah

17.1.2011
Předkládáme Vám tento zahradnický kalendář, abychom Vám méně zkušeným a nebo zapomnětlivým usnadnili zahradničení. Hledejte zde tipy, triky, dobré rady či ponaučení.

x